W bieżącym roku szkolnym z moim trzylatkami postanowiłam rozpocząć przygodę z programowaniem, kodowaniem, czy jak kto woli z nowoczesnymi technologiami. Wszyscy wiemy, że dla naszych dzieci to będzie podstawowa kompetencja w ich dorosłym życiu.

Nie mając sprzętu, zgłosiłam się do programu Mistrzowie Kodowania i okazało się, że zakwalifikowaliśmy się do programu i tym samym dołączyliśmy do grupy 48 przedszkoli. Radość przeogromna, ale pojawiły się obawy a nawet lekka panika: – super, fantastycznie tylko jak?, – gdzie pomoce?, – gdzie sprzęt?, – od czego zacząć?, – jak wytłumaczyć „Chrząszczom” tak trudne treści?

Z pomocą przyszła mi moja wewnętrzna pasja. Ponieważ jestem nauczycielem z bardzo długim stażem (prawie jak broda Mikołaja) i zaczynałam pracę, kiedy to nauczyciel miał, jako pomoce dydaktyczne swoją głowę i dwie ręce, postanowiłam jak najszybciej zabrać się do realizacji projektu…

Podjęłam odważną decyzję, że dam radę. Rozejrzałam się i ujrzałam pięknie pokolorowane przez moje dzieci muchomory i pomysł, by spróbować rozłożyć magiczny czerwony kocyk (moje dzieci bardzo chętnie pracują na nim, bo zawsze coś ciekawego się na nim wówczas się dzieje). Położyłam na nim 9 białych kwadratów, ręcznie wycięte strzałki, dwa koła i… zaciekawione „Chrząszcze” już zaczęły zadawać pytania:  Co to ma być?

muchomory koc

Zaproponowałam dzieciom zabawę matematyczną „Grzybki’. Moje maluszki chciały koniecznie, by grzybki „skakały” po kwadratach, jednak można było to zrobić tylko za pomocą specjalnego szyfru ułożonego z białych strzałek i dwóch kół – zielonym i czerwonym. Dzieci były już po zajęciach o ruchu drogowym, więc doskonale odgadły, że zielony to IDŹ, a czerwony STOP – ZATRZYMAJ SIĘ. Strzałki wskazywały nam kierunek, w którą stronę mamy przesunąć grzybek – dzieci wskazywały rączką kierunek i mówiły: TAM. Za chwilę na kwadratach pojawiły się obok muchomora – piękne borowiki i rydze. Zabawa matematyczna przyniosła maluszkom wiele radości, a mnie utwierdziła, że sobie poradzimy.

Zabawę zakończyliśmy inscenizacją do utworu „Grzybek tu, grzybek tam” (słowa popularne, muzyka: M. Mielnicka- Sypko)

Ludwika Michałowska (P-56 Wrocław – Grupa „Chrząszcze”)

Następny krok w programowaniu: TAJEMNICZA PACZKA I SPOTKANIE Z KOTEM WINCENTYM.