11-12 grudnia 2015 I Pomorski Festiwal "Pociąg do matematyki" za nami!

logo_Rok Matematyki na Pomorzu_1Festiwal był okazją do spotkania uczniów szkół podstawowych, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz Rodziców. Organizatorzy zachęcali do cieszenia się matematyką, poznawania i odkrywania. Wśród proponowanych atrakcji znalazły się animacje dla uczniów, konsultacje dla Rodziców oraz konferencja dla nauczycieli "Proste jak matematyka". 

Uczestnicy festiwalu poznali nowe dotychczas nieznane zasoby edukacyjne, nauczyli się jak łączyć edukację matematyczno-informatyczną i samemu tworzyć materiały edukacyjne, poznali jak znajdować matematykę w otaczającym środowisku i przekładać je na ciekawe animacje matematyczne, dowiedzieli się jak rozwijać sposób myślenia matematycznego.

W Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym, zaproponowaliśmy 13 stacji, podczas których dzieci miały okazję poprzez zabawę i czynny udział w animacjach odkrywać świat matematyki.

W programie festiwalu znalazły się: matematyka od kuchni (przepis na czekoladową masę), wykorzystanie programowania w Scratch do nauczania matematyki (w ramach ogólnoświatowej akcji Godzina Kodowania), warsztaty mulitmedialne M+ (Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe – wydawca najbardziej popularnej w Polsce serii podręczników do nauki matematyki), gry matematyczne, interaktywne lekcje z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i nowego programu 321 matma!, matematyka wykorzystaniem klocków LEGO, prezentacja materiałów dostępnych w ofercie Khan Academy, warcaby klasyczne, zagadki matematyczne, modele matematyczne, Piktogramy, doświadczenia matematyczne i scenariusze lekcji, kształtowanie kompetencji matematycznych z wykorzystaniem e-podręcznika oraz Laboratorium szkoły przyszłości.

Galeria zdjęć:

Video: pomorska.tv/informacje/materialy/spoleczne/pociag-do-matematyki-w-gdansku

MATEMATYKA

Jest nam niezmiernie miło, że Pomorski Festiwal wzbudził tak duże zainteresowanie zarówno wśród dzieci jak i Rodziców i Nauczycieli.

Celem festiwalu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych i programistycznych, doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi i logicznego myślenia oraz zapoznanie uczestników z platformami matematyczno-informatycznymi. Przygotowane atrakcje przeznaczone były dla dzieci z klas 1-6.

Opinie uczestników festiwalu 

  • Materiały edukacyjne otrzymane na festiwalu pomogą w urozmaicaniu zajęć lekcyjnych oraz nowych pomysłach na zaciekawienie dzieci nauką. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia z klockami LEGO, które szkoła przy pomocy Rady Rodziców chciałaby wprowadzić.
  • Doskonały sposób żeby zaciekawić dzieci matematyką i pokazać jak może być wykorzystana. Uświadomił dzieciom, że matematyka to nie tylko rozwiązywanie nudnych zadań z podręcznika. Dzieci były bardzo podekscytowane warsztatami. W szczególności eksperymentami, w których sami mogli wziąć udział i wyciągać wnioski. Większość dzieci chciałaby takiej matematyki na co dzień.
  • Pomysł rewelacyjny - dużo ciekawych elementów w jednym miejscu - klocki LEGO, gramy w Piktogramy, czekolada cieszyła się ogromną popularnością oraz - oculus rift i "piaskownica"
  • Kompetentni prowadzący "stacje" i ich przystępny dla dzieci język oraz pomoc dzieciom sprawili, że uczniowie byli bardzo zaangażowani, skupieni, ciekawi następnej "stacji". Wszystkie zadania były dostosowane do wieku uczniów. Dziękujemy za materiały dydaktyczne, z którymi będą mogli zapoznać się inni nauczyciele z naszej szkoły. Moim uczniom najbardziej podobały się gry matematyczne z wykorzystaniem e-podrecznika i zabawy logiczne - jak zrobić ramkę z papieru, a także matematyka od kuchni z przepisem na czekoladową masę. Zaimponował im Pan, który przypomniał dzieciom, jak ciekawą i wartościową dla kształcenia logicznego myślenia jest gra w warcaby i już następnego dnia w czasie przerw grały z kolegami.
  • Dziękuję za to, że moi uczniowie mogli atrakcyjnie spędzić czas i przekonali się, że matematyka jest fascynująca oraz, że jest wszędzie- nie tylko w szkole.

Bez zaangażowania ze strony współorganizatorów, sponsorów, animatorów i wolontariuszy nie udałoby się zrealizować tak wielkiego i pięknego przedsięwzięcia. Serdecznie dziękujemy.

Informacja prasowa

Regulamin festiwalu

Współorganizator

psse-logo-pl

Edupark_Logo_CMYK

Honorowy Patronat

PMG_PA_poprawione

Partner strategiczny

learnetic_logo_pl

Patronat medialny

logo_rgb

RG logo

SYGNAŁ_winieta_11-01

POMORSKIE eu_pelna_nazwa

Partner merytoryczny

WPUD

Partner technologiczny

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku

mFundacja-mass-logotyp-ikona-sowa_jpg

Partner edukacyjny

logo_akcesedukacja_zatwierdzone v2

logo_fundacja

wydawnictwo logo_wydawnictwo

ADAMADA_logo

 image001(1)

 LOGO_Promathematica

Opieka graficzna

10308177_731570413566233_1748743277435830691_n

Partner organizacyjny

REW_logo_kolor_tło-białe

logo2

GOandSO_JPG