5 czerwca godz. 12.00, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Zapraszamy rodziców z dziećmi, nauczycieli i studentów na festiwal poświęcony matematyce. W ramach imprezy powstaną stacje, w których na uczestników czekać będą matematyczne wyzwania i niespodzianki.

Celem poszczególnych stacji będzie rozwijanie wśród uczestników zainteresowań matematycznych oraz uzdolnień matematyczno-programistycznych, doskonalenie umiejętności koncentracji i logicznego myślenia, a także zaprezentowanie platform służących do samodzielnego uczenia się matematyki.

DSC_0212

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zapraszamy w godz. 12.00-18.00

PROGRAM

I. MATEMATYKA I KLOCKI – LEGO EDUCATION

Nazwa: Matematyka, węże i klocki LEGO Education
Cel: Ćwiczenia koncentrują się na rozwijaniu umiejętności liczenia oraz dodawania. Kluczowe umiejętności matematyczne doskonalone w ramach tych zajęć to wytrwałość w dążeniu do rozwiązania, umiejętność rozpoznania problemu oraz precyzja.

Opis: Maja i Maks odwiedzają terrarium w ZOO. Mieszka tam wiele różnych węży. Niektóre węże są długie, niektóre krótkie. Niektóre pełzają po ziemi, inne zwisają z gałęzi drzew.  Uczestnicy, wykorzystując warsztatowe zestawy LEGO Education, wykonują ćwiczenia matematyczne i zapoznają się z aktywizującymi metodami pracy.

Nazwa: Matematyka z robotami LEGO Education
Cel: Ćwiczenia koncentrują się na umiejętnościach przeprowadzania i dokumentowania pomiarów, szacowania oraz rozwiązywania problemów i pracy grupowej.

Opis: Uczestnicy wykorzystają gotowe roboty mobilne do przeprowadzenia kilku ćwiczeń związanych z (prostym) programowaniem robotów i wykonywaniem pomiarów.

II. GRAMY W PIKTOGRAMY

Zagadki matematyczne, modele matematyczne, detektyw – mapy sytuacyjne. Jednym słowem bawimy się z matematyką i w matematykę.

III. GRY MATEMATYCZNE

Propozycja gier, zabaw, interesujących zadań zachęcających do logicznego i krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów matematycznych, tworzenia własnych strategii rozwiązania zadań. Dzieci mają okazję w parach i grupach rozwiązywać zadania, argumentować, wyjaśniać, przekonywać się, tworzyć własne projekty gier i zabaw. Gry i zabawy zostały przygotowane przez  rodziców i nauczycieli.

IV. MYŚLĘ, DECYDUJE, DZIAŁAM 

Propozycja różnorodnych zabaw i zadań z wykorzystaniem pakietu materiałów do edukacji finansowej dla klas I-III  „Myślę-decyduję-działam”, integrujących edukację finansowo-ekonomiczną, matematyczną i społeczną. Są to propozycje aktywności, sprzyjających doświadczaniu przez dzieci nowych sytuacji związanych z posługiwaniem się pieniędzmi w sposób świadomy, budowaniu intuicji finansowych i rozumieniu tego obszaru życia w sposób odpowiedzialny i krytyczny oraz co niezwykle ważne z zachowaniem systemu wartości, który wzmacnia więź społeczną i uczy wrażliwości na problemy innych, aby w przyszłości mogli stać się świadomymi  i aktywnymi uczestnikami świata finansów.

V. OGARNIJ INŻYNIERIĘ

Jak matematyka pomaga wykorzystać energię wiatru? Jaki jest związek między matematyką a poznawaniem składników  pogody? Jak projektować i drukować modele 3D? Będziecie się mogli o tym dowiedzieć dzięki Fundacji Katalyst Engineering, która zaprezentuje elementy programu Ogarnij Inżynierię.

VI. KHAN ACADEMY TWÓJ OSOBISTY NAUCZYCIEL MATEMATYKI (godz. 12.00-15.00)

Celem stacji jest wzbogacenie oferty edukacyjnej dla uczniów poprzez dostęp do materiałów dostępnych w sieci oraz nabycie kompetencji samodzielnego kierowania procesem uczenia się matematyki i brania za niego odpowiedzialności. Dodatkowym atutem będzie budowania współpracy grupowej i zespołów uczących się tzn. uczniów, nauczycieli i rodziców np. wokół konstruowania i odrabiania prac domowych.

VII. LEKCJA PRZYSZŁOŚCI (godz. 15.00-18.00)

Zobacz jak może wyglądać lekcja przyszłości, jak mądrze korzystać z cyfrowych technologii i jak możesz uczyć się mobilnie – szybko, miło i efektywnie.

DSC_0450

Uczestnicy będą mieli okazję poznać dotychczas nieznane zasoby edukacyjne, nauczą się, jak łączyć edukację matematyczną i informatyczną i samemu tworzyć materiały edukacyjne, dowiedzą się, jak odkrywać matematykę w otaczającym ich środowisku i przekładać ją na ciekawe animacje matematyczne, poznają sposoby, w jakie można rozwijać myślenie matematyczne.

Festiwal poprowadzi Fundacja Edukacja na NOWO wraz z prof. Małgorzata Żytko oraz studentami i doktorantami Wydziału Pedagogicznego.

ŚWIĘTUJ Z NAMI 200 LAT UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO – czytaj więcej

PARTNERZY FESTIWALU

logo_akcesedukacja_zatwierdzone v2

Logo_edukacja_przyszlosci

KE_logo_black(1)