W dniach 19 i 20 października 2021, uczniowie klas IId i Ib Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Piastowie uczestniczyli w warsztatach programowania robotów. Tematyka i termin warsztatów nie były przypadkowe bo w okresie 9-24 października cała Europa organizowała zajęcia w ramach Code Week. Programowanie to umiejętność, którą warto rozwijać i co jakiś czas sprawdzać w praktyce, co z nauki programowania pobieranej w różnym okresie i z różnych źródeł, zostaje w pamięci. Tak naprawdę to nie jest ważne, co pamiętamy tylko, czy nadal mamy gotowość do nauki nowego, czy pielęgnujemy w sobie ciekawość. Znana zasada „zapomnieć i nauczyć się na nowo” znowu okazała się słuszna. Dokładnie rok temu na seminarium naukowym w LO programowaliśmy Lego Mindstorms EV3 i micro:bity, a wystarczył rok i już zaszła zmiana w języku, którego używamy do programowania kostki EV3, a i micro:bit też się zmienił.
Warsztaty miały być dla uczniów okazją do:
– sprawdzenia poziomu swojego zainteresowania tematem programowania (rozpoznania własnych talentów),
– ćwiczenia umiejętności pracy w zespole,
– angażowania swojej wyobraźni do tworzenia nowych konstrukcji.
Warsztaty z programowania robotów, podczas których trzeba zachęcić ucznia do stworzenia robota wg własnego pomysłu, to okazja do weryfikacji poglądów szanowanego w środowiskach edukacyjnych Kena Robinsona. W swoich wystąpieniach prowokował głosząc, że „szkoła zabija kreatywność”. Nie dotyczy to uczniów, którzy brali udział w warsztatach. Z wielkim entuzjazmem zgłosili chęć zbudowania robotów wg własnych pomysłów, a potem szybko odnaleźli się w nowym środowisku programistycznym, które po zmianach wprowadzonych w tym roku bazuje na powszechnie znanym języku Scratch i wszystko działało.
W czasach, gdy uczniowie mają niedosyt wspólnych z rówieśnikami zajęć w świecie rzeczywistym, nie trzeba żałować kilku planowych lekcji i warto dać tym uczniom możliwość wspólnej, kreatywnej zabawy. Takie działanie wpływa na poprawę relacji między uczniami po wielu miesiącach zdalnych.
Warsztaty, w ramach projektu realizowanego przez Fundację Edukacja na Nowo, prowadzili nauczyciele informatyki z Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Krystyna Kolendo-Dzięgielewska i Paweł Hommel, którzy po rocznej przerwie chętnie odwiedzili LO w Piastowie.