Każdy z nas jest niepowtarzalną kombinacją genów we Wszechświecie. To znaczy nikt taki jak ja, Ty, on, ona - po prostu każdy z nas - nie zdarzył się na tym świecie i nie zdarzy. W swoim myśleniu, odczuwaniu, zdolnościach, marzeniach i działaniu jesteśmy niepowtarzalni i oryginalni.
Jeśli potrafisz sam uczciwie i rzetelnie opisać tę oryginalność, i ją krótko, acz treściwie
i z odwagą wyeksponować, pokazać – wzbogacisz świat i ludzi. Ale przede wszystkim ułatwisz sobie drogę do szeroko pojmowanego sukcesu, w tym osobistego (będącego podstawą wszystkich innych).
Życie stanie się inne, lepsze. Banał – ale niewielu rozumie zawartą w nim prawdę. Obudzisz tę siłę, jeśli zaczniesz kierować się własną dewizą, nośnym, życiowym hasłem, którym jest….
… twoje osobiste motto.
Oto wyzwanie: czy potrafisz określić swoje osobiste, przekonujące motto? 10-sekundową wypowiedź, utwierdzającą cię w przekonaniu o słuszności obranej drogi i inspirującą innych? Świadomość własnego motta i jego krótkiej formy to jeden z najbardziej skutecznych wyzwalaczy wewnętrznej siły i sposób na ułatwienie i rozjaśnienie sobie życia, szybsze osiąganie celów, większą motywację i wydajność. Zwerbalizowana, życiowa dewiza ustawia wiele spraw na właściwym miejscu, pomaga w planowaniu i podjęciu decyzji, daje realne poczucie kontroli nad wydarzeniami, zwiększa wewnętrzny optymizm, poczucie pewności siebie i wiarę w swoje możliwości. To również podstawa każdej skutecznej perswazji, tak istotnej w komunikacji międzyludzkiej. Życiowe motto to narzędzie liderów i przywódców.
To, co robisz, czym się zajmujesz, winno wypływać z wartości, które uznajesz i znaczenia, jakie przypisujesz swojej pracy. Powinieneś umieć w sposób prosty i niezapomniany wyrazić to w odpowiednio sformułowanym, ambitnym haśle. Taki osobisty rodzaj motta powinien sterować twoim działaniem, sięgając do jego prawdziwego charakteru i ułatwiając odpowiedź na pytania: „Czy jestem spójny w tym co robię?”, „Czy to właśnie kieruje moim postępowaniem?”, Czy moje cele, motywy i sposoby ich osiągania są ze sobą zgodne?” Lub jeszcze inaczej: czy jestem świadomy kim mogę być i czego chcę?
Jak takie motto określić? Wystarczą dwa kroki
A. Dotrzyj do tego, co jest dla ciebie ważne, jakie są twoje najgłębiej skrywane wartości i przekonania, odpowiednio do różnych aspektów twojej działalności. Wybierz jeden na początek i spytaj „Co w tym jest dla mnie najważniejsze?” i zgłębiaj, uściślaj odpowiedzi, pytając, być może szereg razy „Co jeszcze?”, aż dojdziesz do odpowiedzi „To już wszystko”. Możesz wykorzystać też przydatne pytania w rodzaju „Na czym polega efekt końcowy mojej pracy?”,, „Z jakich powodów pracuję?”, „Jaki to ma wpływ na rzeczywistość?” „Kto i jak na tym korzysta?”*
Przejdź do następnego aspektu i powtarzaj tę procedurę, nieustannie drążąc istotę tego, czym się zajmujesz, aż dojdziesz do sedna, do twoich najgłębszych inspiracji i motywów. Zapisuj wszystkie odpowiedzi, przejrzy całą listę i zbuduj krótkie, ekscytujące hasło – zdanie-klucz, opis twojej „katedry”, którą odnawiasz, codziennie obtłukując małe kamienie, i która oddaje najgłębszą esencję tego, czym się zajmujesz i to, co pcha Cię do działania lub zmian. To dzięki temu powinieneś wiedzieć, dlaczego rano wstajesz z łóżka. I niech się zaczyna od czasownika w rodzaju: daję, czynię, sprawiam, itp. Sprawdź, czy twoje motto jest uniwersalne, zapada w pamięć, czy wskazuje kierunek i dopuszcza (stymuluje) rozwój. I czy umożliwia natychmiastową odpowiedź na podane już wyżej kluczowe pytanie: „Czy tak właśnie robię, postępuję czy nie?” Całość w czytaniu nie powinna ci zająć dłużej niż jedną minutę.
To nie koniec, bo warto wykonać jeszcze jeden krok…
Zobacz część drugą opracowania. Pozdrawiam.
Marek Szurawski
Zawsze wyżej!